• koncert@braciakaczmarek.pl
partie basowe

Muzyka jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia. Towarzyszy nam niemal na każdym kroku, niezależnie od pory dnia oraz pozycji w jakiej się znajdujemy. Często chcemy wyjść poza samą fascynację płynącą z dźwięków i sami spróbować naszych sił wokalnych. Zastanawiamy się wówczas, co należy zrobić, aby poprawić swoje brzmienie? Warto zauważyć, że wyróżniamy cztery główne głosy ludzkie: sopran, alt, tenor oraz bas. Dziś skupimy się na tym ostatnim. 

Czy warto ćwiczyć głos basowy?

W nauce śpiewania ważna jest systematyka oraz regularne ćwiczenia. Niezależnie od tego, jaki rodzaj głosu preferujemy, każdy z nich wymaga dogłębnego treningu. Dojście do perfekcji zajmuje mnóstwo czasu, jednak na końcu ścieżki możemy powiedzieć, że było warto. Nie inaczej wygląda sytuacja z głosem basowym, którego brzmienie warto regularnie szlifować. Możliwość wydawania z siebie głębokiego brzmienia to z pewnością cecha, które zafascynuje wiele osób. 

Jak rozpoznać dobry głos basowy?

W tym możemy pomyśleć, jak monitorować, czy nasze ćwiczenia przynoszą pożądane rezultaty? Alternatywnie, zastanawiamy się, czy nasz ulubiony wokalista ma dobry głos basowy? Otóż prawidłowy głos basowy charakteryzuje przede wszystkim niskie, czyste brzmienie. Co więcej, warto skorzystać z dodatkowego instrumentu, np. pianina cyfrowego. Podczas wciskania klawiszy z niskimi tonami warto wydobywać z siebie basowe dźwięki. Moment "zgrania" się z instrumentem będzie świadczył o prawidłowo wydobytym tonie. Niemniej jednak w takim przypadku warto skorzystać z pomocy osoby doświadczonej.

Jakie techniki wokalne stosować żeby poprawić brzmienie głosu basowego?

Poprawne ćwiczenie głosu basowego sprowadza się do zastosowania odpowiednich technik, które ułatwią trening. Przede wszystkim należy rozgrzać głos oraz rozluźnić wszystkie mięśnie zaangażowane w śpiew. Konieczne jest prawidłowe oddychanie przeponą oraz pamiętanie o prawidłowej artykulacji. Co więcej, ważne jest uelastycznianie strun głosowych, co doprowadza do poszerzenia tzw. tessitury, czyli naturalnego zakresu naszego głosu.

Poza tym należy dbać o prawidłową higienę głosu, co sprowadza się do unikania używek, oddychania przez nos w mroźne dni, czy też picia dużej ilości wody mineralnej.


Ostatnie wpisy